Venkovní hřiště Brněnské Asociace Futsalu

KONTEXT A SITUACE

Fotbal je jeden z nejpopulárnějších sportů na planetě. Pokud jste ve „velkém“ fotbale nejlepší na světě, hrajete pravděpodobně Ligu Mistrů, pokud si chcete zahrát jen tak po práci s kamarády, můžete si improvizovaně čutnout v nejbližším parku. Někde mezi organizovanou profesionální Ligou Mistrů a po všech stránkách amatérským běháním za míčem v parku s minimem pravidel je pak futsal.

Futsal je zmenšená, a proto všem dostupnější (v městské zástavbě je to prakticky jediná), organizovaná verze fotbalu. „BAF – Brněnská Asociace Futsalu a Okresní svaz futsalu Brno – město“ organizuje několik futsalových soutěží, kterých se účastní každý rok přes 100 týmů (cca 1 500 hráčů) a které se hrají na 7 hřištích, z toho 6 je venkovních. Asociaci samotné patří jedno z těchto venkovních hřišť. Ostatní jsou v rámci areálů brněnských základních škol. Kromě těchto jsou v Brně i jiná hřiště, na kterých lze podle pravidel futsal hrát a samozřejmě také další futsaloví hráči, kteří nejsou nijak organizováni.

Přes očividně velkou a stále rostoucí popularitu tohoto sportu nebylo v Brně prakticky jediné venkovní futsalové hřiště s vyhovujícím umělým osvětlením. Resp. osvětlením, které by splňovalo alespoň minimální požadavky dle normy. Vedení BAF si toho bylo vědomo a jelikož se snaží neustále vylepšovat (nejen) hrací podmínky pro tento sport, oslovilo naši společnost za účelem obnovy umělého osvětlení. 

PŮVODNÍ OSVĚTLENÍ 

Původní osvětlení bylo osazeno na 4 nižších stožárech na jedné z delších stran hrací plochy a 2 vyšších stožárech na druhé straně. Tedy již toto nerovnoměrné rozvržení stožárů zakládá na nedostatečné výsledné světlo. Jako svítidla byly použity výbojky, které mají několik zásadních nevýhod oproti technologicky vyspělejší a novější LED technologii. Výhody LED proti původní technologii budou rozvedeny dále v textu.

OBECNÉ ZÁSADY – SVÍTIDLA A SVĚTLO 

Co musí splňovat ideální svítidla? Jelikož jsou svítidla celoročně umístěna venku, musí mít vysoký stupeň krytí (proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin, zejména vody), a dále musí být odolná a funkční v letních (vyšších) i zimních (nízkých) teplotách. Protože se jedná o sportoviště, je potřeba, aby svítidla byla navíc odolná i proti nárazu míče. Pokud svítidla vyhovují ve všech výše popsaných směrech, první polovina podmínek je splněna. Tou druhou je světlo, které vyzařují. 

 

Co musí splňovat návrh ideálního světla? Laik by předpokládal, že čím více světla, tím lépe. To je pravda, ale pouze částečná, zdaleka ne dostačující.

Norma pro osvětlení sportovišť vyžaduje splnění několika parametrů. Kromě samotné průměrné intenzity je to také (a neméně důležitá) rovnoměrnost osvětlení, a dále pak je potřeba zohlednit i nízké oslnění či věrohodnost barev. Je násobně efektivnější a uživatelsky (pro sportovce) komfortnější, pokud má výsledné světlo na hřišti vysokou rovnoměrnost a nižší průměrnou intenzitu než vysokou intenzitu, ale nízkou rovnoměrnost. Nezřídka se setkáváme s tím, že je jako ideální projekt osvětlení prezentován ten s nejvyšší průměrnou intenzitou (osvětleností), kdy je tento parametr považován za jediný směrodatný. Nic nemůže být vzdálenější pravdě. I násobně nižší intenzita při vysoké rovnoměrnosti a nízkém oslnění je ideální řešení proti vysoké nerovnoměrné intenzitě, kdy se sportovec nemůže kvůli oslnění ani dívat všemi směry. Všechny tyto parametry a jejich hodnoty musí být ověřeny výpočtem osvětlení. 

OBECNÉ ZÁSADY – ŘÍZENÍ A REGULACE SVÍTIDEL

Ještě je vhodné obecně dodat i něco málo k řízení a regulaci svítidel. Pro větší sportoviště, kde se hraje více sportů na různých úrovních (od mezinárodních zápasů vysílaných v TV a s diváky na tribunách až po tréninky mladých žáčků), se světlo projektuje podle parametrů, které vyžaduje nejvyšší hraná soutěž. Pokud je tedy pro TV utkání profesionálů vyžadována intenzita např. 1 500 luxů, je nehospodárné svítit stejnou intenzitou pro trénink nižších amatérských soutěží, kterému stačí 20x méně, tedy 75 luxů. Dříve se toto, v případě výbojkové technologie, řešilo vypnutím některých svítidel, což má samozřejmě vliv na rovnoměrnost světla, a pokud se to děje častěji během dne, pak i na životnost svítidel. Dnes se potřeba různých světelných podmínek v jednom prostoru a v čase řeší nejen na sportovištích (ale i v kancelářích, továrnách, školách, bytech a domech, skladech, zdravotnických zařízeních atd.) svítidly s regulovatelným světelným výkonem. Kromě úspory na energii se regulací prodlužuje i životnost svítidel (tedy další forma úspory) a svítí se efektivněji (kdy se má, kde se má a jak se má).

V dnešní době LED technologií je řízení a regulace svítidel standardem. V případě hřiště BAF, kde se po setmění hraje pouze jeden sport na jedné úrovni - futsalový trénink, není řízení potřeba.

NAŠE ŘEŠENÍ PRO BAF – SVÍTIDLA A SVĚTLO 

Námi dodaná svítidla splňují vše potřebné: vysoké krytí IP66, nejvyšší odolnost proti nárazu IK10, vhodné do nízkých mínusových i tropických plusových teplot, mají vysokou stálost podání barev SDCM 3, energetickou třídu A+, značkovou elektroniku a komponenty, přepěťovou ochranu 10 kV, polohovatelnost -160 až 165°, životnost LED 100 000 hodin, záruku 5 let a jsou vyrobena v EU. 

Vhodnost použití těchto svítidel s kýženým výsledným světelným efektem byla ověřena modelováním a výpočty světla (viz odkaz VIZUALIZACE pod fotografií). Aby výsledné světlo bylo co nejlepší, navrhla elektromontážní realizační firma po konzultaci s námi nahrazení původních stožárů novými, rovnoměrně rozmístěnými podél hřiště. Výška stožárů a jejich rozmístění má vliv na rovnoměrnost světla a nízké oslnění – obojí bylo díky tomu výrazně zlepšeno.  

Proti původnímu výbojkovému řešení přineslo naše LED řešení několik zásadních vylepšení: 
+ nízká spotřeba svítidel 
+ bezúdržbovost svítidel 
+ 5-letá záruka a 5-násobná životnost svítidel (100 tis. h) 
+ okamžitý náběh na 100% výkon svítidel 
+ 3x vyšší intenzitu světla 
+ 10x vyšší rovnoměrnost světla 
+ nízké oslnění 
+ nové sloupy a infrastruktura 
+ dálkové ovládání svítidel 

Kromě futsalového hřiště bylo stejným způsobem zrekonstruováno i osvětlení na přilehlém nohejbalovém hřišti a dodána byla i svítidla spouštěná pohybovými čidly nad venkovním chodníkem vedoucím k šatnám a sociálnímu zázemí.